Mangala Oyunu Nasıl Oynanır?

 MANGALA 

OYUNUN KURALLARI

Mangala Turnuvası Oyunun Genel Kuralları;

Mangala Türk Zekâ ve Strateji oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala oyunu 48 taş ile oynanır.

Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4’er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur. Oyuna kura ile başlanır. Kura yöntemi klasik (taş-Kağıt-makas) yöntemi ile yapılır. 4 ana temel kural vardır.

1.TEMEL KURAL:Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2.TEMEL KURAL:Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3.TEMEL KURAL:Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4.TEMEL KURAL:Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

Oyun sonunda hazinesinde en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.

1.ZEKİ ÇOCUKLAR AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI’NDA UYGULANACAK OLAN OYUN KURALLARI;

 • 2 kişi ile oynanır.
 • Mangala oyunu her turda 1 set olarak oynanacak olup, oyunda Mangala’nın ilk dört kuralı uygulanacaktır; “Kale Kuralı” uygulanmayacaktır.
 • Oyunu kazanan oyuncu (1) puan, kaybeden (0) puan ve berabere bitiren oyuncular yarım (0,5) puan alır.
 • Oyunda eşitlik durumu olması halinde eşitlik bozulana kadar oyuna devam edilir.
 • Oyunu kaybeden oyuncu elenir, kazanan oyuncu diğer rakipleriyle karşılaşır.
 • Her kategoriden finale kadar yarışmaya bu şekilde devam edilir.
 • Final oyunu da 1 set olarak oynanır ve kazanan turnuva 1.si olur.
 • Müsabakaya başlama geleneksel taş-kâğıt-makas yöntemiyle başlanılacaktır.
 • Yarışma esnasında yarışmacı elini değdiği kuyudaki taşları hareket ettirmek zorundandır.
 • Hamle süresi en fazla 2 dakika beklenecektir.Süreyi kontrol etme yükümlülüğü rakibe ait olup masa da bulunan kum saati ile süreyi kontrol edebilecektir.
 • Oyun Maksimum Süresi 30dk.’dır. 30Dk süresini aşan oyunlar bitirilir, o an itibariyle en başarılı oyuncu oyunu kazanmış sayılır.